Historické romány

Marie Antoinetta - Raná léta ve Versailles-Juliet Grey

2. srpna 2012 v 16:10 | Susan
Anotácia: Nejmladší dcera císařovny Marie Terezie byla od raného dětství vychovávána k tomu, aby pokorně naplnila politické ambice své matky. Netušila ovšem, jak záhy onen obávaný den nastane: francouzskému následníkovi ji zaslíbili již v deseti letech, a tímto aktem pro ni skončilo dětství. Versailleský dvůr měl o nevěstě budoucího panovníka velmi přesné představy, a tak se budoucí královna Marie Antoinetta učila jinak myslet, mluvit, líčit, oblékat a dokonce i chodit. Když se pak jako čtrnáctiletá dívka vydala v oslnivé ekvipáži na cestu k francouzským hranicím, provázely ji matčiny striktní pokyny stran manželské poslušnosti.
Ve Versailles mladá princezna brzy zjistila, že pod vší okázalostí, pozlátkem a svazující etiketou se skrývá svět rafinovaných intrik a mocenských bojů. Dvořané vykazovali překvapivě odtažitý vztah k hygieně, stárnoucí král upřednostňoval milenku před vládnutím a novomanžel věnoval veškerý čas lovu, řemeslu a jídlu, takže na plnění dynastických povinností se mu už nedostávalo sil. Houževnatá princezna se však nevzdala a krůček po krůčku se jí podařilo získat pozici první dámy francouzského dvora, jež jí právem náležela. Byla to však pozice nadmíru křehká…

Búrlivé výšiny - Emily Bronte

14. července 2012 v 14:03 | Beatrice

Búrlivé výšiny - Emily Bronte

(česky "Na větrné hurce", original "Wuthering Heights)

Anotácia:
Búrlivé výšiny sú strhujúcim románom, v ktorom nás Emily Brontëová zavedie do pustých vresovísk yorkshirského panstva a zoznámi s obyvateľmi dvoch usadlostí a ich až prízračné prepletenými osudmi. Pán Lockwood, nájomca usadlosti Drozdovo, je prinútený jednej noci nájsť prístrešok v neďalekej usadlosti Búrlivé výšiny. Dozvedá sa o búrlivých udalostiach, ktoré sa udiali na panstve pred mnohými rokmi: o vášnivej láske najdúcha, mladého cigána Heathcliffa, a slečny Kataríny Earnshawovej, dcéry pána domu, ktorá ho zradila. Heathcliffova pomsta sa stala kliatbou panstva. Búrlivé výšiny sú napínavým mystickým príbehom plným vášne, zrady a pomsty.

Francúzova zátoka - Daphne du Maurier

1. července 2012 v 21:45 | Beatrice

Francúzova zátoka - Daphne du Maurier

(v češtine pod názvom "Únik")
Anotácia:
Francúzova zátoka je príbehom vášnivej lásky vydatej ženy z vysokých londýnskych kruhov a ošľahaného piráta, postrachu okolia. Dona prvý raz v živote prežíva hlboký cit, pre ktorý zabúda na deti, manžela a vysoké spoločenské postavenie. Sugestívnosť príbehu umocňuje prostredie starého kaštieľa a okolitá príroda. To, ako si Dona vyrieši svoj ďalší život, sa čitateľ dozvie až v závere románu.

Růže ze Sevastopolu- The Rose of Sebastopol

27. května 2012 v 17:05 | Susan

Anotácia:Útrapy války a vášně. Píše se rok 1854, propuká Krymská válka a mladí Britové se vydávají bojovat s novým nepřítelem - Ruskem. Nemocnice se však plní raněnými muži a Rosa Barrová, mladá, krásná a nebojácná žena se vypravuje na bojiště, odhodlaná zachraňovat jejich životy. Cestou se však beze stopy ztratí. Její sestřenice, domácky založená dívka Mariella Lingwoodová, se ji vypravuje hledat. Její cesta z viktoriánského Londýna na Krym otřese celým jejím dosavadním životem, ale umožní jí odhalit vlastní sílu a vášeň, která jí pomůže přežít válečné útrapy...

Ztracené memoáry Jane Austenové - Syrie Jamesová

26. května 2012 v 17:17 | Beatrice LeMerle

Ztracené memoáry Jane Austenové

Syrie Jamesová

Anotácia:
Jane Austenová, která dala světu šest úžasných románů, byla oddaná a posedlá pisatelka dopisů. Mnohé z nich byly uchovány a poskytují cenný vhled do autorčiny mysli, povahy a soukromého života. Přesto její životopisci často přemýšleli, zda si spisovatelka vedla nějaké paměti nebo deník, protože se nikdy žádné pozůstatky takového dokumentu nenalezly. Až nyní... Ten kufr, k údivu celé party dělníků, byl napěchován něčím, co vypadalo jako staré rukopisy. V malé sametové krabičce na dně kufru ležel jaksi nepatřičně zlatý prsten s rubínem...
Tak začíná fiktivní příběh Jane Austenové, při jehož čtení se několikrát vrátíte na začátek knihy a znovu se ujistíte, že to, co čtete, je fikce. Tak dovedně vymyslela, uspořádala a napsala vzpomínky slavné spisovatelky Syrie Jamesová.
Memoáry, které máte před sebou, zahrnují rané období života Jane Austenové, dobu, kdy (možná...?) prožila milostné vzplanutí. Jsou skvělou sondou do duše výjimečné, inteligentní a vzdělané ženy, která duchem a talentem daleko předčila dobu, v níž žila.
Další spekulace by všechno zmařily. Je na čtenáři, aby si z Janina románku a bolestného příběhu udělal své vlastní závěry.

Tajné denníky slečny Mirandy Cheeverovej - Julia Quinnová

3. května 2012 v 11:51 | Beatrice LeMerle

Tajné denníky slečny Mirandy Cheeverovej - Julia Quinnová

Anotácia:
Ve věku deseti let Miranda Cheeverová vůbec nevypadá na to, že se z ní stane oslňující kráska. Smiřuje se s tím, že do ní společnost nevkládá velká očekávání - až do odpoledne, kdy jí Nigel Bevelstoke, pohledný a neodolatelný vikomt Turner, vážně políbí ruku a slíbí jí, že až dospěje, bude stejně krásná jako chytrá. A ve věku deseti let Miranda pochopí, že ho bude do konce života milovat.
Následující léta jsou však k Turnerovi stejně krutá, jako k Mirandě laskavá. Stane se z ní půvabná žena, jak vikomt v onen pamětihodný den předpovídal - kdežto on je opuštěný, zahořklý muž, zdrcený zničující ztrátou. Miranda však nezapomene na pravdu, kterou před všemi těmi lety svěřila papíru - a nedovolí, aby jí osudová láska proklouzla mezi prsty…

Cisárova špiónka - M.J.Zagorka

23. dubna 2012 v 21:32 | Beatrice LeMerle

Cisárova špiónka I. a II. - Marija Jurič Zagorka

(origin.názov - Republikanci)

Spisovateľka Zagorka sa vyznačuje románmi, ktoré majú naozaj bohatý dej. Množstvo pestrých postáv, ktoré majú vlastné príbehy a prepletajú sa s dejom knihy. Vždy sa niečo deje, niečo mení a vás život hrdinov vťahuje do seba bez toho, aby ste o tom vedeli.
Keďže je dej komplikovaný a pretkávaný veľmi vysokým počtom postáv (ktoré zo začiatku je ťažké si pamätať , ale potom bez problémov rozoznávate kto je kto), posnažím sa tu načrtnúť o čo vlastne išlo a "vypichnúť" nejaké tie zaujímavé veci :)
Takže ak vás zaujíma, čo sa tam deje, prečítajte si. Ak nie, tak utekajte pred touto dlhooou recenziou :D

Generál jeho veličenstva - Daphne du Maurier

12. dubna 2012 v 16:56 | Beatrice LeMerle

Generál jeho Veličenstva - Daphne du Maurier


Anotácia:
Občianska vojna v Anglicku za buržoáznej revolúcie medzi kráľom a parlamentom tvorí pozadie, na ktorom sa odohráva ťažký, strastiplný, ale zároveň nesmierne bohatý život hlavnej hrdinky.
Mladá, prísne vychovaná dievčina Honor Harrisová sa zaľúbi do bezočivca, kráľovského dôstojníka Richarda Grenvila, a vari len ona jediná vidí uňho aj dobré vlastnosti. Láska prekvitá tajne, stretávajú sa na košatom strome v rodinnom sade. Dievčine však hrozí nanútený sobáš s nemilovaným, a tak nočnou hodinou ujde za svojím milým. Rodina po menšom škandáli pristane na nežiadúci zväzok s Richardom. Krátko pred svadbou dôjde k tragédii : snúbenica sa na cválajúcom koni zrúti do priekopy a ostáva nadosmrti ochrnutá, pripútaná na kreslo. Láska prechádza mnohými peripetiami, ale zostáva zrelšia a spošahlivejšia. Honor, ktorá našla silu preniesť sa cez vlastnú tragédiu, stáva sa oporou nielen muža, ale aj celej rozvetvenej rodiny.

Emma - Charlotte Bronteová

9. dubna 2012 v 21:21 | Beatrice LeMerle

Emma - Charlotte Bronteová

Anotácia:
Když na první pohled bohatý otec přiveze dceru jménem Matilda Fitzgibbonová do školy ve vesnici Clinton St James, nikdo by se nenadál, že během pouhého čtvrt roku se z domnělé dědičky značných statků stane opuštěné, bezprizorné dítě. Naštěstí se dívky ujme milá vdova Chalfontová z téže vesnice. S pomocí výmluvného pana Ellina začíná pátrat po dívčině minulosti, o níž sama dívka zarytě mlčí. Kdo je Matilda Fitzgibbonová, odkud pochází a jaké je spojení mezi ní a krásnou, leč nespoutanou Emmou s havraními vlasy, jejíž jméno je vyryto na náramku ve tvaru hada, který představuje jedno z mála vodítek? Více odhalí romantický i tajemný příběh plný nečekaných zvratů, v němž pravda vyjde najevo až v úplném závěru.

Emma - Jane Austenová

18. března 2012 v 16:17 | Beatrice LeMerle

Emma - Jane Austenová


Anotácia:
Úspešný román Jane Austenovej z prostredia anglickej "lepšej spoločnosti" 19.stor., kde čas plynie pomaly a porušenie spoločenských konvencií je neodpustiteľnou chybou, kde city a vzťahy medzi mladými ľuďmi výrazne ovplyvňuje výška majetku a ich zväzky sú často výsledkom osobných obetí a kompromisov. Hlavnou postavou je krásna a vzdelaná Emma Woodhousová.
 
 

Reklama

Banner web

Fans
.